502920-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Lidingö: Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flyttjänster vid anpassning av verksamhetslokaler
Referensnummer: 21/89
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar hantering av mycket känsligt gods som kräver extra varsam hantering.
Tjänsterna som upphandlas omfattar i huvudsak:
- Demontering och flytt av verkstads- och laboratorieutrustning
- Flytt av kartonger, kontorsplatser mm.
- Flytt av kontorsplatser, lyfttransport och magasinering.
Optioner
- Återflytt
- Återmontering av verkstads- och laboratorieutrustning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63110000 Godshantering, 63122000 Magasinering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
- Demontering och återmontering av verkstadsutrustning
- Demontering och återmontering av laboratorieutrustning
- Flytt av verkstadsutrustning
- Flytt av laboratorieutrustning
- Flytt av kartonger
- Flytt av kontorsplatser
- Magasinering
Översiktlig information om objektet
Anbud ska lämnas på hela uppdraget inklusive option.
Mer information om upphandlingens omfattning framgår av 1.3 Orientering om projektet och uppdraget.
Baserat på uppskattningar så omfattar uppdraget ca 2 500 000 SEK.
Ovan nämnd volym ska betraktas som ett riktvärde och är inte bindande för beställaren. Omfattning kan komma att under- eller överskridas. Leverantören ska utföra det verkliga behovet.
3.2.1 Hantering av känsligt gods
Uppdraget omfattar hantering av känsligt gods som kräver extra varsam hantering i enlighet med beställarens instruktioner. Leverantören ska ha kompetens och kapacitet att hantera sådant känsligt gods som beskrivs nedan. Observera att beskrivning nedan ej är uttömmande utan endast är en översiktlig beskrivning av den typ av utrustning som leverantören ska hantera. Detaljerad beskrivning av godset finns i Bilaga Inventarielista. Inventarielistan kan komma att ändras i samband med att ny information framkommer vid projekteringen.
Mekanisk verkstad:- Vid installation av svarv, fräs och borrmaskiner ska dessa monteras helt i våg, dvs horisontellt.- En del av utrustningen är tung och vikt på dessa redovisas i utrustningslistan. Dessa utrustningar behöver lyftas med hjälp av maskin och kan inte lyftas för hand.- En del av utrustningarna är kopplade till fasta anslutningar för EL och VVS, dessa anslutningar måste kopplas ur innan flytt och inkopplas i de nya lokalerna.
Laboratorier:- Vid flytt av BOD-robot ska utrustningen flyttas helt i våg, dvs horisontellt.- En del av utrustningarna är kopplade till fasta anslutningar för EL och VVS, dessa anslutningar måste kopplas ur innan flytt och inkopplas i de tillfälliga lokalerna.- Analysvåg som är kopplat till ett fundament behöver flyttas och monteras horisontellt.