503062-2017 - ÄndringSverige-Jönköping: Datorer och datamateriel
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Datorer med tillhörande tjänster
Referensnummer: 16/131
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag avseende datorer, skärmar, kompletterande datortillbehör samt tillhörande tjänster.
Inköp av surfplattor, mobiltelefoner och tunna klienter hanteras via andra avtal.
Mål med upphandlingen
Jönköpings kommuns övergripande mål i upphandlingen är:
Att kunna erbjuda kommunens verksamheter kostnadseffektiva lösningar med efterfrågad funktionalitet, utpräglat miljötänk samt hög driftsäkerhet.
Att kommunen får en kvalitativ IT-partner.
Att under hela avtalsperioden ha tillgång till rätt tjänster och produkter och att IT-partnern ska bidra till kommunens utveckling.
Att IT-partnern ska bistå med råd och stöd inför val av ny utrustning beroende på kommunens behov.
Att bibehålla kvalitén på hela kedjan från val av utrustning, inköp till avveckling av utrustning.