2. Förfarande
Förfarande
Titel: Licenspartner
Beskrivning: Upphandlingen omfattar i huvudsak ett partnerskap för rådgivning, tillhandahållande samt hantering av IT-relaterade licenser, programvaror och molntjänster. Upphandlingen består av ett område och ska resultera i ett ramavtal.
Intern identifierare: SN-2023-1728-1
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Ytterligare om kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 48200000 Programvara för nätverk, Internet och intranät, 48218000 Programvara för licenshantering, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222000 Strategisk granskning och planering av informationssystem eller informationsteknik, 72222300 IT-tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Generell del