503181-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Forskningsstöd till projektet Home of Internet of Sports.
Referensnummer: MIUN 2017/2392
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Mittuniversitetet avser att upphandla ett ramavtal gällande Forskarstöd till EU-projektet "Home of Internet of Sports” vid Mittuniversitetet samt ett potentiellt kommande Interreg-projekt. Mittuniversitetet söker en senior professor med ett omgivande team av konsulter/forskare som kommer att inkluderas på internationell nivå som är passionerade för teknik och har intresse, kreativitet och mod att forma de produkter och tjänster som är efterfrågade, men ännu inte skapad. Teamet kommer att fungera från en företagsregistrering på kontrakt med projektet. Uppdraget för den seniora professorn innefattar bland annat att leda, utföra och arbeta med ett tekniskt och dynamiskt FoU-team inom utomhus sport. Arbetet kommet även att ske online och / eller via Skype. Nedan anges de olika forskningsområden som det avses.
Forskningsledning.
Projektledning och projektkoordination.
Teknisk rådgivning.
För mer information se upphandlingsdokumentationen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se mer i upphandlingsdokumentationen.