Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Patientbuss
Referensnummer: 2023-061
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34121000 Bussar
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Kalmar läns befintliga patientbuss ska ersättas. Upphandlingen omfattar ett fordon som idag är en specialbyggd buss för patientresor mellan Kalmar och Linköping. Resorna utförs med fordon som ska ge god komfort under resor på cirka 25 mil enkel väg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34114000 Specialfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen