50322-2024 - Resultat
Sverige – Konsulttjänster inom VA – Generalkonsult projektering överföringsledning Vävra-Marstrand
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelGeneralkonsult projektering överföringsledning Vävra-Marstrand
BeskrivningEftersom Marstrands ARV ska avvecklas på sikt behövs nya överföringsledningar för att koppla samman Marstrand med Kungälvs mer centrala ledningsnät se handling 7.2 Bilaga 1 - Projektområde, Översikt. Uppdraget är en detaljprojektering av nya vatten och avloppsledningar för projektet ÖFL Vävra - Marstrand Etapp 1, 2 och 3 se handling 7.3 Bilaga 2 Etappindelning. Överföringsledningarnas anslutningspunkt i Vävra framgår enligt handling 7.6 WSP bilaga 1 inkl. kommentarer. Överföreningsledningarna ska avslutas enl handling 7.10 Mjölkekilen. Kungälvs kommun har tidigare gjort två förstudier se handling 7.7 Sweco - Förstudie Marstrand ÖFL och 7.9 Reijlers - Översiktlig Spill- och dricksvattenutredning. WSP har även gjort en utvärderingsstudie se handling 7.5 WSP Utredning som konsultens i första hand ska ta hänsyn till. Det åligger dock konsulten att se över föreslagen ledningsdragning och komma med förbättringsförslag. Konsulten ska även ta i beaktning och planera för övriga områdens anslutningar. Se handling 7.4 Bilaga 3 - Plan övriga områden
Intern identifierareKS2023/2148
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71321300 Konsulttjänster inom VA
Ytterligare klassificering (cpv): 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall, 90492000 Konsulttjänster för avloppshantering, 90713100 Konsulttjänster för vattenförsörjning och avloppsvatten utom för byggprojekt
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareGeneralkonsult projektering överföringsledning Vävra-Marstrand