503222-2024 - Resultat
Sverige – Medicinska specialisttjänster – Vårdgaranti
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – förenklat system
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelVårdgaranti
BeskrivningUpphandlingen avser vård inom vårdgarantin.
Föregående meddelande353204-2023
Intern identifierare2023-POL000158
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 85121200 Medicinska specialisttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 85111100 Kirurgisk sjukhusvård, 85111300 Gynekologisk sjukhusvård, 85111600 Ortopediska tjänster, 85121100 Tjänster utförda av allmänpraktiserande läkare, 85121210 Gynekologisk vård eller förlossningsvård, 85121220 Njursjukvård eller specialistvård för sjukdomar i nervsystemet, 85121231 Hjärtsjukvård, 85121232 Specialiserad lungsjukvård, 85121240 Öron-, näs- och halssjukvård eller hörselvård, 85121251 Gastroenterologisk vård, 85121281 Ögonsjukvård, 85121282 Hudsjukvård, 85121283 Ortopedisk vård, 85121292 Urologisk vård, 85121300 Kirurgiska specialisttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelKravspecifikation Sjukvårdstjänster
BeskrivningUpphandlingen avser avtal för vård inom vårdgarantin.
Huvudklassificering (cpv): 85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 85111100 Kirurgisk sjukhusvård, 85111200 Läkarvård på sjukhus, 85111300 Gynekologisk sjukhusvård, 85111600 Ortopediska tjänster, 85121100 Tjänster utförda av allmänpraktiserande läkare, 85121210 Gynekologisk vård eller förlossningsvård, 85121220 Njursjukvård eller specialistvård för sjukdomar i nervsystemet, 85121230 Hjärtsjukvård eller specialiserad lungsjukvård, 85121231 Hjärtsjukvård, 85121232 Specialiserad lungsjukvård, 85121240 Öron-, näs- och halssjukvård eller hörselvård, 85121251 Gastroenterologisk vård, 85121281 Ögonsjukvård, 85121282 Hudsjukvård, 85121283 Ortopedisk vård, 85121292 Urologisk vård, 85121300 Kirurgiska specialisttjänster
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelAdministrativa föreskrifter - Under tröskelvärde (1) (1)
BeskrivningUpphandlingen avser avtal för vård inom vårdgarantin. Denna upphandling har inget ersättningstak. Under 2022 nyttjades vårdgarantiavtalen till ett värde av 557 880 439 kr.
Huvudklassificering (cpv): 85121000 Läkarmottagningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 85121100 Tjänster utförda av allmänpraktiserande läkare, 85121200 Medicinska specialisttjänster, 85121210 Gynekologisk vård eller förlossningsvård, 85121220 Njursjukvård eller specialistvård för sjukdomar i nervsystemet, 85121230 Hjärtsjukvård eller specialiserad lungsjukvård, 85121231 Hjärtsjukvård, 85121232 Specialiserad lungsjukvård, 85121240 Öron-, näs- och halssjukvård eller hörselvård, 85121251 Gastroenterologisk vård, 85121280 Ögonsjukvård, hudsjukvård eller ortopedisk vård, 85121281 Ögonsjukvård, 85121282 Hudsjukvård, 85121283 Ortopedisk vård, 85121292 Urologisk vård, 85121300 Kirurgiska specialisttjänster