Huvudsaklig CPV-kod 34600000 Järnvägs- och spårvägslok, rullande materiel samt tillhörande delar
II.1.4.
Kort beskrivning
Västtrafik har behov av tre tågfordon som ska trafikera Kinnekullebanan. Dessa tågfordon krävs för att ersätta tre tågfordon som Beställaren tidigare har hyrt. Västtrafik avser att inom de närmsta åren anskaffa nyproducerade tåg till Kinnekullebanan, vilket för närvarande utreds. För att täcka behovet fram till dess att sådana nyproducerade tåg kan anskaffas behöver Västtrafik anskaffa de tre tågfordon som den nu aktuella upphandlingen omfattar.