503272-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Undersökningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Statistiktjänster.
Referensnummer: Dnr. 220-881/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79311000 Undersökningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen och genomförandet av Tjänsterna är indelat i två anbudsområden:
—Anbudsområde A – Tjänster kring prognoser och resursfördelningsmodeller (Tjänst A).
—Anbudsområde B – Tjänster kring förvaltning av statistiska uppgifter, verksamhetsstatistik och nyckeltal inom offentlig förvaltning (Tjänst B).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde A – Tjänster kring prognoser och resursfördelningsmodeller (Tjänst A).
Del nr: A
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79311300 Undersökningsanalys, 79311400 Ekonomiska undersökningar, 79315000 Sociala undersökningar, 79330000 Statistiktjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområde A.
Tjänst A innebär att tillhandahålla prognoser och resursfördelningsmodeller enligt stadens beslutade format. Tjänst A innebär även kontinuerlig ajourhållning av prognoser och resursfördelningsmodeller. I uppdraget ingår även att agera proaktivt och självständigt föreslå utveckling av Beställarens prognoser och modeller. För närvarande ingår följande prognoser och modeller i Tjänst A:
—Befolkningsprognos inklusive:
Elevantalsprognos.
Inskrivningsgrad i förskola.
—Prognos över Beställarens kostnad för ekonomiskt bistånd.
—Prognos över personalbehov inom staden.
—Resursfördelningsmodeller som baseras på befolkningsprognos, annan befolkningsdata och/eller andra underlag.
Ekonomiskt bistånd (utbetalt bistånd samt handläggning).
Äldreomsorg.
Invid- och familjeomsorg.
Funktionsnedsättning.
Stadsmiljö.
Behovet av prognoser och resursfördelningsmodeller kan komma att förändras under avtalsperioden.
Del nr: B
Anbudsområde B.
Tjänst B innebär att tillhandahålla löpande tjänster kring förvaltning av statistiska uppgifter, verksamhetsstatistik och nyckeltal inom offentlig förvaltning. I uppdraget ingår att föreslå vidare analys och utveckling av Beställarens statistikhantering.
Leverantören ska, till exempel, bearbeta SCB-statistik inom områdena:
—Befolkning.
—Inkomster.
—Sociala förhållanden.
—Utbildning.
—Bostadsbestånd och hushållssammansättning.
—Socialförsäkring.
—Arbetsmarknad.
—Näringsliv.
—Närliggande tjänster.
Förvaltning och publicering av statistik med mera.
Leverantören ska även hantera och bearbeta Beställarens verksamhetsstatistik och personalstatistik.
Uppdraget kommer även innefatta betydande samarbete med Beställarens system- och driftleverantörer.