503292-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Solbergaskolan hus E, renovering av tekniska installationer och nytt storkök
Referensnummer: SISAB 2022/170
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser ombyggnation av Solbergaskolan hus E och omfattar fullständig renovering av de tekniska systemen.
Nytt ventilationssystem, inklusive aggregat, nya fläktrum, nytt ventilationstorn på gård, nya huvar och invändiga- samt utvändiga kanaler. Nya shuntgrupper med nya undersystem och rör. Nytt storkök med inredning och kökskyla. Ny kraft, belysning och spridningsnät i byggnaden. Nya värmesystem, ledningar och radiatorer/golvvärme. Ny elkraft, belysning och spridningsnät för data.
I samband med åtgärderna kommer justeringar av brandceller, öppningskompletteringar igensättning att göras. Till detta görs en översyn av befintliga partier och komplettering av nya partier.
Byggnadens takavvattning kopplats på nytt dagvattensystem med fördröjningsmagasin med markschakt och bergschakt för systemen och utvändigt ventilationstorn.
Konstruktiva åtgärder i stomme och bjälklag.
Ytskiktsrenovering utförs genomgående i byggnaden.
Total bruttoarea ca 3 200 m2
Behandlad tomtarea ca 775 m2
Entreprenadområdet skall avskiljas från pågående verksamhet där barn och personal m fl kommer att röra sig i direkt närhet av entreprenadområdet.
Ovanstående uppgifter syftar till att ge anbudsgivaren en allmän orientering om projektet. För detaljerade uppgifter om upphandlingens omfattning hänvisas till upphandlingsdokumenten i övrigt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45212500 Ombyggnad av kök eller restaurang, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen