503300-2022 - ÄndringSverige-Söderhamn: Markanläggning
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Centrumutveckling etapp 2 samt kajrenovering - Söderhamn
Referensnummer: 12928
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45236000 Markanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Söderhamns kommun genomför en upprustning och förnyelse av centrum utmed Söderhamnsån och mellan Källgatan och Norralagatan och omfattar färdigställande av den norra sidan av Söderhamnsån, från Strykjärnsparken-Skolhusgatan i väster till Norralagatan i öster.
Utöver den här upprustningen innehåller entreprenaden en omfattande kajrenovering på sträckan från Järnbron till Hamnbron samt att en gång- och cykelbro målas om.