503389-2019 - Frivillig förhandsinsynSverige-Åkersberga: Analystjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsinsyn avseede inköp av betingberäkningar för recipienter av StormTac.
Referensnummer: 445664
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71620000 Analystjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna annons avser en frivillig förhansinsyn gällande tecknade av avtal utan föregående annonsering, då konkurrens vid aktuellt köp inte kan uppnås på grund av tekniska skäl enligt LOU 6 kap. 14§ punkt 2.
Roslagsvatten har för avsikt att köpa betingberäkningar för recipienter av StormTac.
Då ingen likvärdig tjänst har identifierats på marknaden kommer upphandlingen att genomföras med användande av Direktupphandling.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster, 72227000 Konsulttjänster för dataanalys
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen