503400-2021 - ResultatSverige-Eskilstuna: Tolktjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolkförmedlingstjänster Språktolkar Sörmland
Referensnummer: IN-IN20-0005
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för tolkförmedlingstjänster i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.Uppdraget omfattar Region Sörmland, Folktandvården Sörmland AB, Eskilstuna kommun, Strängnäs kommun, Nyköpings kommun, Oxelösunds kommun, Trosa kommun och Gnesta kommun. Förutom Region Sörmlands olika verksamheter ska även privata vårdgivare som är verksamma inom den offentligt finansierade, men privat organiserade sjuk- och tandvården i Sörmland kunna använda sig av tjänsten.I uppdraget ingår förmedling av tolkar för kontakttolkning, telefontolkning, on-demandtolkning, videotolkning samt konferenstolkning. Behovet avser planerad och akut tolkservice dygnet runt under årets alla dagar. Uppdragets målsättning är att täcka köparnas behov av tolkförmedlingstjänster. Köparen kommer att teckna upphandlingskontrakt med max tre (3) leverantörer som kommer att avropas enligt rangordning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal för tolkförmedlingstjänster i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Uppdraget omfattar Region Sörmland, Folktandvården Sörmland AB, Eskilstuna kommun, Strängnäs kommun, Nyköpings kommun, Oxelösunds kommun, Trosa kommun och Gnesta kommun. Deltagande kommuner har genom fullmakt uppdragit åt Region Sörmland att genomföra upphandlingen. Förutom Region Sörmlands olika verksamheter ska även privata vårdgivare som är verksamma inom den offentligt finansierade, men privat organiserade sjuk- och tandvården i Sörmland kunna använda sig av tjänsten.
I uppdraget ingår förmedling av tolkar för kontakttolkning, telefontolkning, on-demandtolkning, videotolkning samt konferenstolkning. Behovet avser planerad och akut tolkservice dygnet runt under årets alla dagar.
Uppdragets målsättning är att täcka köparnas behov av tolkförmedlingstjänster.
Köparen kommer att teckna upphandlingskontrakt med max tre (3) leverantörer som kommer att avropas enligt rangordning.