Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flygfotografering Göteborgs Stad.
Referensnummer: 17/10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79961200 Flygfotografering
II.1.4.
Kort beskrivning
Förfrågan avser upphandling av flygfotografering samt blocktriangulering för leverans av flygfoto och orienteringsdata som används för Stadsbyggnadskontorets produktion av kart- och geodata. Vidare gäller uppdraget ortofotoproduktion. Uppdraget gäller flygfotografering över Göteborgs kommun under åren 2018 och 2019 med möjlighet till förlängning i två år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71354200 Flygkartstjänster, 79961000 Fototjänster, 79961300 Specialfotografering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen