503429-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av vårdstöd och vårdkontinuitetsstöd för Framtidens vårdinformationsmiljö SLL.
Referensnummer: LS 2017-1309
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Genom denna annons uppmanas leverantörer ansöka om att få delta i upphandling av vårdstöd och vårdkontinuitetsstöd med tillhörande tjänster till Stockholms läns landsting samt Region Gotland.
Upphandlingen kommer att genomföras som en konkurrenspräglad dialog.
Upphandlingen avser en i tid obegränsad rätt att nyttja lösningen för vårdstöd och vårdkontinuitetsstöd, samt implementeringsstöd och andra tjänster. För mer utförlig information om upphandlingen hänvisas till Ansökningsinfordran.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30211300 Dataplattformar, 48810000 Informationssystem, 48814000 Medicinska informationssystem, 48814100 Sjukvårdssystem, 48814300 Operationsadministrativt system, 48814400 Informationssystem för klinik, 48814500 Datorstött patientsystem, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212180 Medicinska programvaruutvecklingstjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72268000 Tillhandahållande av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen