Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för konsulttjänster, miljöbedömningar inklusive MKB för planer, program och projekt
Referensnummer: SBN23.443
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingsdokumentet avser ramavtal för konsulttjänster, för strategiska miljöbedömningar och specifika miljöbedömningar inklusive miljökonsekvensbeskrivningar för planer, program och projekt.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313440 Tjänster avseende miljökonsekvensbedömning (MKB) för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen