503471-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Målning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Målerientreprenör.
Referensnummer: 17/124
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45442100 Målning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av måleritjänster åt Futurum Fastigheter i Örebro AB samt Örebro Kommun för succesiva avrop.
Inbjudan till anbudsgivning på måleritjänster för succesiva avrop.
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal på målertjänsteråt Futurum Fastigheter i Örebro AB och Örebro kommun.
Upphandlingsdokumentet med bilagor innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen.
Vi emotser Ert anbud med intresse.
Upphandlingens omfattning.
Denna upphandling avser ramavtal för måleritjänster, huvudavrop kommer att ske från Futurum Fastigheter AB. Samtliga förvaltningar inom Örebro kommun äger rätt att avropa enligt detta avtal.
Ca: volym 2016: 8,400 000kr.
Futurum äger i huvudsak skolor och förskolor enligt redovisad volym här nedan:
Förskolor ca:70st.
Grundskolor ca:50st.
Gymnasieskolor ca:3st.
Övrigt ca:30 st.
Örebro kommun äger byggnader på exploateringsmark, bostadrätter samt inhyrda lokaler där målningsarbeten kan bli aktuella.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45421000 Snickeriarbeten, 45442110 Målning av byggnader, 45442180 Ommålning, 45452000 Utvändig rengöring av byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen