503489-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av en licenspartner.
Referensnummer: 10768-2017/2111
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Statens servicecenter har ett behov av en högkvalitativ leverans av en strategisk licenspartner. Leveransen ska bestå av återförsäljning av licenser för programvaror, underhåll, support och konsulttjänster. Vidare ska häri ingå rådgivning och sakkunnighet i diverse licensärenden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För att säkerställa behovet har Statens servicecenter för avsikt att teckna ett ramavtal med en (1) strategisk licenspartner. Att endast teckna avtal med en licenspartner har tidigare optimerat förutsättningar för Statens servicecenter att erhålla en kvalitativ, effektiv och resursbesparande licenshantering.
Antagen licenspartner ska uppfylla samtliga ska-krav och de bör-krav som uppfylldes vid anbudstillfället under hela ramavtalsperioden.
Ramavtalet ska bidra till att tillhandahålla Statens servicecenter maximal verksamhetsnytta för dess investerade medel, vilket innebär att leverantören hjälper Statens servicecenter att hushålla statliga medel på bästa sätt.
Ramavtalet ger inte leverantören total exklusivitet inom de områden som ramavtalet omfattar; även om ambitionen är att nyttja den strategiska licenspartnern i största möjliga utsträckning. Om Statens servicecenter på grund av säkerhetsskäl, redan ingångna avtal eller annan omständighet av ekonomisk eller teknisk karaktär, inte kan nyttja ramavtalet, står det myndigheten fritt att vända sig till den övriga marknaden. För utförligare beskrivning se förfrågningsunderlag.