5035-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Städning och renhållning – Lokalvårdstjänster till Södersjukhuset
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelLokalvårdstjänster till Södersjukhuset
BeskrivningDenna upphandling omfattar samtliga verksamheter inom samt tillhörande Södersjukhuset. Uppdraget omfattar lokalvårdstjänster i enlighet med vad som anges i upphandlingsdokumenten. Anbudsgivaren ska ha förmåga att självständigt ansvara för drift av lokalvården samt säkerställa kvalitet och leveranser så att sjukhusets personal kan ägna sig åt sin kärnverksamhet. Att rätt arbetsmetoder och arbetsinsatser används i förhållande till uppställda hygien- och kvalitetskrav för olika typer av lokaler och verksamheter är en förutsättning för detta. Utveckling av uppdraget är en vital del, så även flexibilitet, anpassningsförmåga och samarbetsförmåga. Södersjukhuset använder i denna upphandling Svensk Städstandard SS 876 00 14:2017 (Standarden) som grund för flertal områden som omfattas av Uppdraget. Hänvisningar till Standarden finns genomgående i Upphandlingsdokumentationen.
Intern identifierareSÖS 2023-0887
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90900000 Städning och renhållning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000