503502-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Torsby: Flygplatsutrustning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
UPPHANDLING AV AFIS, MET OCH CN VID TORSBY- OCH HAGFORS FLYGPLATS
Referensnummer: UH-2023-4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34960000 Flygplatsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser flyginformationstjänster (förkortad AFIS), meteorologisk observationstjänst (förkortad MET) samt kommunikations och navigationstjänst (förkortad CN).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Grunduppdrag fast ersättning för Torsby kommun
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34960000 Flygplatsutrustning, 63731000 Flygplatsdrift
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För Hagfors kommun är CN en option.
Grunduppdrag fast ersättning för Hagfors kommun
Del nr: 2
Grunduppdrag fast ersättning för Torsby kommun om avtal tecknas med både Hagfors och Torsby kommuner
Del nr: 3
Grunduppdrag fast ersättning kr/år exkl moms om avtal tecknas med både Hagfors och Torsby kommuner
Del nr: 4
Option
Del nr: 5
CN-tjänst