503512-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Hygienartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hygienpapper och plast
Referensnummer: RJL 2020/1922
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33700000 Hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar papper och plastprodukter - engångs, till exempel toalettpapper, muggar, behållare, torkdukar, servetter och förkläden. Upphandlingen är indelad i följande produktområden.
1. Mjukpapper
2. Underlägg, madrasskydd
3. Papperspåsar, kartonger
4. Sopsäckar, soppåsar
5. Plastpåsar
6. Medicinbägare
7. Plastprodukter
8. Förkläden
9. Torkdukar
10. Servetter
11. Säckmagasin
12. Övrigt
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
19520000 Plastprodukter, 19640000 Sopsäckar och soppåsar av polyeten, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33198000 Sjukvårdsartiklar av papper, 33760000 Toalettpapper, näsdukar, handdukar och servetter, 33770000 Sanitetspapper
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen