503526-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Golvbeläggningar
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Golvarbeten
Referensnummer: 2019/00233-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44112200 Golvbeläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling sker med målsättning att under preciserade förutsättningar upprätta årsentreprenad (ramavtal) avseende golvarbeten inom Västerås stad efter avrop.
Arbeten som kan förekomma är reparationer, utbyte och nyinläggning av golvbeläggningar, entreprenader och dylika arbeten ibland under ”partnering” liknande form.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 15 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 1
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Område öst om Svartån
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Område väst om Svartån
Del nr: 2
Arbeten som kan förekomma är reparationer, utbyte och nyinläggning av golvbeläggningar, entreprenader och dylika arbeten ibland under ”partnering” liknande