Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mobilbaserad betalningslösning för parkering samt digital lösning för hantering av boendeparkeringstillstånd och utfärdande av digitala nyttoparkeringstillstånd
Referensnummer: 2020-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 63712400 Parkeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal med en leverantör avseende mobilbaserad betalningslösning för parkering på
Kalmar kommuns allmänna parkeringsplatser via app eller sms. Upphandlingen inkluderar ett system för utfärdande av digitala nyttoparkeringstillstånd samt en digital lösning för hantering av boendeparkeringstillstånd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48100000 Programvara för särskild industri, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48445000 Programvara för kundhantering, 98351100 Bilparkeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren avser att upphandla tjänst avseende mobilbaserad betalningslösning för parkering på Kalmar kommuns allmänna parkeringsplatser via app eller sms. Upphandlingen inkluderar ett system för utfärdande av digitala nyttoparkeringstillstånd vilka kan sökas av företagare som har behov att parkera enligt ett annat regelverk än vad som normalt gäller vid parkering på Kalmar kommuns parkeringsplatser. Upphandlingen inkluderar även en digital lösning för hantering av boendeparkeringstillstånd.