Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Perstorp
Referensnummer: E2019-01859
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45233140 Vägarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar om- och nybyggnation av gatorna Perstorpsvägen, Ekebergabacken samt ny gata i Farsta. GC-väg och gångbana inklusive anläggning av skelettjord och trädplantering. Därutöver ingår schakt för ledningar och markarbeten för nya elnätstationer samt busshållplatser. Arbetet kommer att kräva samordning med de tre byggaktörer som är aktiva i området samt med sidoentreprenörer och hänsyn till boende i bostäder belägna i direkt anslutning till arbetsområdet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45111220 Röjning av ris och buskar, 45231110 Rörläggningsarbete, 45233162 Anläggningsarbeten för cykelvägar, 45233260 Anläggningsarbeten för gångvägar, 45236000 Markanläggning, 45262522 Murning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen