503618-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter - VVS - Värme, Ventilation och Sanitet
Referensnummer: 102/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
VVS - Värme, Ventilation och Sanitet.
I denna kategori ingår uppdrag för alla typer av fastigheter exempelvis bostäder, skolor, lokaler, industrilokaler, idrottsanläggningar, mark, markanläggningar, kontor och övriga offentliga lokaler som staden förvaltar.
Konsulten ska kunna utföra beskrivningar, driftkort och flödesscheman, upprättande av drifts- och underhållsinstruktioner, projektering av märkning, utförande av kostnadskalkyler samt att utföra konfiguration, administration och styrsystem.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71321200 Konstruktion av värmesystem, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen