503645-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Åmål: Hälso- och sjukvård samt socialvård
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sjuksköterskor
Referensnummer: UH-2018-8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att täcka de personalbehov som kan uppstå för kommunerna gällande legitimerade sjuksköterskor. Upphandlingen är en delad upphandling där anbudsgivaren kan välja att lämna anbud på en kommuns behov eller flera kommuner. Om möjligt, kommer ett rangordnat avtal att tecknas med tre (3) leverantörer där rangordnad etta (1) kommer att tillfrågas först, kan inte denna, tillfrågas rangordnad tvåa (2) osv. Kommunerna kan inte garantera att avrop kommer att uppgå till någon viss volym under avtalsperioden. Avropande kommun förbehåller sig rätten att avropa sitt verkliga behov.
Under avtalsperioden kan det uppkomma behov av undersköterskor.
Ange i bifogat dokument (Excel) om möjlighet finns att erbjuda undersköterska med adekvat utbildning och erfarenhet.
Avropsberättigade kommuner är Bengtsfors, Dals Ed, Färgelanda, Mellerud och Åmål.
Välkommen med era anbud!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Sjuksköterskor Bengtsfors
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85100000 Hälsovårdstjänster, 85110000 Sjukhustjänster och tillhörande tjänster, 85141000 Tjänster utförda av vårdpersonal, 85141200 Sjukskötersketjänster, 85141220 Rådgivning tillhandahållen av sjuksköterskor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Sjuksköterskor Dals Ed
Del nr: 2
Sjuksköterskor Färgelanda
Del nr: 3
Sjuksköterskor Mellerud
Del nr: 4
Sjuksköterskor Åmål
Del nr: 5