503664-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Passerkontrollsystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inpasseringssystem till Återvinningscentraler
Referensnummer: 141/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42961100 Passerkontrollsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Sysav ber marknaden inkomma med funktionella och automatiserade lösningar för inpasseringssystem till Återvinningscetnraler. Upphandlingen omfattar även tjänster för drift, support och underhåll av systemet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem, 42961000 Manöver- och styrsystem, 45315100 Eltekniska installationer, 45351000 Maskintekniska installationsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inköp av inpasseringssystem för Sysavs Återvinningscentraler
Översiktlig beskrivning av upphandlingsföremålet
Ibland uppstår hotfulla situationer för medarbetarna på Sysavs återvinningscentraler (ÅVC:er), fortsättningsvis benämnda Anläggningarna. Det handlar om återkommande stölder dagtid, framför allt av elektronik och bilbatterier, samt att personer kör in och rekar på området dagtid för att sedan köra in och göra inbrott efter stängningstid. Ibland upplever även medarbetare hot eller våld, oftast då de påpekar regler kring sortering eller att företag inte får slänga avfall utan att betala.
Både media och centralorganisationen Avfall Sverige har också uppmärksammat att personal på återvinningscentraler i Sverige får utstå hot och hot om våld i samband med kundkontakt, bland annat har Avfall Sverige publicerat två rapporter som stöd för att förbättra säkerhet och arbetsmiljö på ÅVC:er.
Sysav har tidigare gjort flera åtgärder för att förbättra arbetsmiljön, som inte haft tillräcklig effekt. Ett projekt har därför inletts med målet att minska och förebygga nämnda problem.
I förstudien till projektet så har det även klart framkommit att betalningsmöjligheterna och rutiner gällande hantering av statistik i dagsläget inte är i linje med dagens teknik och behöver förbättras.
Sysav ber nu marknaden inkomma med funktionella och automatiserade lösningar för inpasseringssystem för att råda bot på de problem som ovan beskrivits.
Upphandlingen genomförs som en funktionsupphandling där de ställda minimikraven ska uppfyllas. Leverantören är fri att själv ta fram system som denne anser passar för att uppfylla Sysav ställda minimikrav.
Sysav avser att ta in anbud där behoven tillgodoses. Utvärdering kommer att göras på bland annat systemets funktionalitet och flexibilitet. Mer information om funktionskrav finns i bilaga B1.
Denna ansökningsinbjudan syftar till att bjuda in leverantörer för prekvalificering i upphandlingen av inpasseringssystem för Anläggningarna.