Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Public service bolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mediebyråtjänster
Referensnummer: 201873UR
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79342000 Marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar mediebyrå som med sin erfarenhet och kompetens kan ge UR analys, strategi och relevanta rekommendationer. Mediebyrån ska planera media- och kommunikationsaktiviteter optimalt och i samråd med UR och UR:s kommunikationsbyrå, inom ramen för information och marknadsföring av UR:s utbud. Benchmarks och omvärldsanalyser är en del av uppdraget. Givet UR:s egna mediekanaler är det ett krav att medieköpen samordnas med de egna kanalerna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79340000 Reklam och marknadsföring, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring, 79416200 Konsulttjänster för public relations
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen