503668-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ultraljudssystem till bl. a. operationsavdelningen
Referensnummer: IN-IN22-0376
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33112000 Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal. Utrustningen ska användas bland annat perioperativt på operationsavdelning och postoperativ avdelning. Kliniken har verksamhet 24/365. De huvudsakliga användningsområdena är perifera och centrala nervblockader och kärlaccess.Prioriterade egenskaper hos maskinerna är förutom en högkvalitativ bildåtergivning, snabb start, batteridrift, rörlighet och smidighet då maskinerna måste flyttas in i trånga miljöer runt patientsängar och operationsbord. Till viss mån kommer maskinerna även att behöva flyttas till andra lokaler på sjukhuset. Den ska även kunna användas till hjärt- och lungundersökningar.Det totala behovet av efterfrågade varor under aktuell avtalsperiod inklusive eventuella option/-er beräknas uppgå till ca. 13 stycken ultraljudssystem.
Uppgifterna baseras på en uppskattning av kommande behov. Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33112200 Ultraljudsapparat, 33124120 Utrustning för ultraljudsdiagnostik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Upphandlingen avser ramavtal i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.Benämns vidare som Avtal.
Upphandlingen omfattar: - Ramavtal på ultraljudsutrustningar inkl. installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick. - Klinisk och teknisk dokumentation - Utbildning av klinisk och teknisk personal - Option på servicekontrakt efter utrustningens garantitid
Utrustningen ska användas bland annat perioperativt på operationsavdelning och postoperativ avdelning. Kliniken har verksamhet 24/365. De huvudsakliga användningsområdena är perifera och centrala nervblockader och kärlaccess.Prioriterade egenskaper hos maskinerna är förutom en högkvalitativ bildåtergivning, snabb start, batteridrift, rörlighet och smidighet då maskinerna måste flyttas in i trånga miljöer runt patientsängar och operationsbord. Till viss mån kommer maskinerna även att behöva flyttas till andra lokaler på sjukhuset. Den ska även kunna användas till hjärt- och lungundersökningar.
Volymuppgifter
Det totala behovet av efterfrågade varor under aktuell avtalsperiod inklusive eventuella option/-er beräknas uppgå till ca. 13 stycken ultraljudssystem.