503670-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Ekerö: Hälso- och sjukvård samt socialvård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Öppenvård för barn och unga
Referensnummer: KSUH21/35
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Ekerö kommun avser att upphandla ramavtal avseende öppenvård för barn och unga upp till 20 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde 1 - Omfattande/intensiv familjebehandling i hemmet
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85112200 Öppenvård, 85148000 Medicinsk analys, 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ekerö kommun avser att upphandla ramavtal avseende öppenvård för barn och unga upp till 20 år. Upphandlingen omfattar följande öppenvårdsinsatser och anbudsområden:
1. Omfattande/intensiv familjebehandling i hemmet
2. Familjebehandling
3. Kvalificerad kontaktperson
Upphandlingens totala värde uppskattas till ca 8 000 000 kr för externa öppenvårdsinsatser enligt ovan. Observera att det angivna beloppet endast utgör en uppskattning och att det faktiska behovet kan variera från år till år. Beställaren förbinder sig inte att avropa en viss volym under avtalstiden.
Ekerö kommun avser att teckna ramavtal med fem (5) leverantörer per anbudsområde.
Anbudsområde 2 - Familjebehandling
Del nr: 2
Anbudsområde 3 - Kvalificerad kontaktperson
Del nr: 3