503671-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
NDS T-323 Stödsystem för BEAst
Referensnummer: E2022-02648
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
BEAst är inte en produkt eller programvara. Det är en överenskommen, branschdriven informationsstandard som gör information maskinläsbar så det kan förmedlas mer effektivt. Informationsstandarder möjliggör automatisering och minskar på så sätt kostnader och ökar effektiviteten. Informationsstandarder ändrar inte vad som rapporteras, utan bara hur det rapporteras.
BEAst står för ”Byggbranschens Elektroniska Affärsstandard” och har i dagsläget drygt 100 medlemmar. Det är ledande företag och organisationer från byggbranschens olika delar som samverkar i ett nätverk för att utveckla branschens e-affärer. Det gör BEAst till den naturliga mötesplatsen för digitala affärer.
För att kunna ta emot och skicka meddelanden enligt standarden krävs ett stödsystem. Stödsystemet läser meddelanden och kan sedan hantera dessa för uppföljning, avvikelsehantering och statistik. Stödsystemet medger också en leveransplanering och avropsfunktionalitet vilket innebär att meddelanden kan skickas och hanteras mellan beställare och leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48100000 Programvara för särskild industri, 48219300 Programvara för administration, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48420000 Programvara och programsviter för fastighetsförvaltning, 48443000 Programvara för redovisning, 48482000 Programvara för affärsunderrättelser, 48812000 Ekonomiska informationssystem, 48900000 Diverse programvara och datorsystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen