503674-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Laboratorietjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Laboratoriemedicinska tjänster Region Sörmland
Referensnummer: IN-IN19-0053
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71900000 Laboratorietjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser upphandlingskontrakt laboratoriemedicinska tjänster enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Tjänsten innebär att ge alla Region Sörmlands sjukhus och vårdcentraler en effektiv och rationell laboratorietjänst.
Leverantören ska bedriva laboratoriemedicinsk verksamhet vilket omfattar tjänster, produkter och analyser inom:
Klinisk Kemi
Klinisk Farmakologi
Klinisk Immunologi
Klinisk Mikrobiologi
Droganalyser
Miljöprover
Transfusionsmedicin
Klinisk patologi och cytologi
Patientnära analyser (PNA)
samt
PNA-instrument
Provtagning
Pollenfällan
Obduktioner
Leverantören har totalt ekonomiskt ansvar för att bedriva verksamheten enligt detta avtal, vilket omfattar nödvändig personal, utrustning och lokaler samt för övriga kostnader som är förenade med verksamheten.
Leverantören ska driva c-lab på samtliga tre somatiska sjukhus i Region Sörmland.
Avtal avses att tecknas med en (1) Leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85145000 Tjänster tillhandahållna av medicinska laboratorier
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Laboratoriemedicinska tjänster
Aktuell upphandling
Tjänsten ska utföras till största del i Sörmlands län.
Denna upphandling ersätter nuvarande upphandlingskontrakt, DU-UPP12-090 som löper ut 2023-09-30.