503687-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Trycktjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tryckeritjänster 2024
Referensnummer: 22-IU-117
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79820000 Trycktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal för inköp av Tryckeritjänster för område Kommunikation inom Region Västernorrland. Ramavtalet kommer att delas i tre (3) områden.
Område 1 - Trycksaker. Köparen avser att teckna avtal med två (2) Leverantörer.
Område 2 - Hushållstidningen. Köparen avser att teckna avtal med en (1) Leverantör.
Område 3 - Visit- och tidkort. Köparen avser att teckna avtal med en (1) Leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79800000 Tryckning och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsföremål
Denna upphandling omfattar köp av Tryckeritjänster enligt beskrivning i:
1 Trycksaker Kravspecifikation och prisbilaga,
2 Hushållstidning Kravspecifikation och prisbilaga,
3 Visit- och tidkort Kravspecifikation och prisbilaga, samt
Mall för Ramavtal.
I uppdraget ingår inte expomaterial som exempelvis skyltar och profilartiklar, inte heller tryck och lagerhållning av Region Västernorrlands allmänna kuvert med logotyp.
Avtalet löper i två (2) år från och med 1 mars 2024 till och med 28 februari 2026. Köparen äger rätt att, med oförändrade villkor, förlänga avtalet med ett (1) år i taget, dock som längst två (2) år, dvs. längst till och med 29 februari 2028.