503757-2023 - ResultatSverige-Ludvika: Byggnadsinstallationsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elarbeten 2023
Referensnummer: GNU 2023/59
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för el, tele, TV- och dataarbeten vid ombyggnadsarbeten, lokalanpassningar, kompletteringar, mindre nyinstallationer, reparationer och service samt felsökning och förebyggande åtgärder.
Till kommunerna : Falun, Avesta, Gagnef, Hedemora, Ludvika och Säter samt bolagen: Falu Energi & Vatten AB, Lugnet i Falun AB, Räddningstjänsten Dala Mitt, Avesta Industristad (dotterbolag till GBAB), Avesta Vatten och Avfall AB, Gamla Byn AB, Gagnefsbostäder AB, AB Hedemorabostäder, Hedemora kommunfastigheter AB och Hedemora Energi AB.
Upphandlingen är indelad i grupper, rangordnat avtal kommer att tecknas gruppvis.
Avtalsstart är olika för de olika kommunerna/bolagen, se AFA.12 i Administrativa föreskrifter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Falun
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bedömd årlig inköpsvolym:
Grupp Falun: ca 23,5 mnkr
Grupp Avesta: ca: 7,8 mnkr
Grupp Gagnef: ca 3 mnkr
Grupp Hedemora: ca 9,5 mnkr
Grupp Ludvika: ca 2 mnkr
Grupp Säter: ca 4 mnkr
Avesta
Del nr: 2
Gagnef
Del nr: 3
Hedemora
Del nr: 4
Säter
Del nr: 5