503824-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: Städning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trappstäd (ABVB)
Referensnummer: D.nr:2018/42
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av trappstädning fördelat på 4 områden i Vänersborgs kommun.
Totalt gäller upphandlingen ca 300 trappuppgångar som ska städas varje vecka.
Omfattning
Upphandlingen omfattar städning av trapphus. Upphandlingen gäller delar av AB Vänersborgsbostäders lägenheter.
Upphandlingen är uppdelad i 4 områden. Omfattningen i kvm, trappuppgångar och adresser framgår av bilaga "Trapphus per område". Man kan lämna anbud på ett(1) eller flera områden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90911200 Städning av byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen