Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stödfunktion assistanshundar
Referensnummer: 2018/0280
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 80512000 Hunddressyr
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar en stödfunktion avseende assistanshundar. Antal assistanshundar i drift 2018 är cirka 50 st.
Funktionen ansvarar för godkännande av instruktörer och genomförande av lämplighetstest, examination och årsprov. Funktionen ska också vara rådgivande till förare, kommuner /landsting och andra intressenter samt ska funktionen driva ett rådgivande organ.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 80512000 Hunddressyr, 80510000 Specialutbildning, 85312320 Rådgivning, 85312300 Vägledning och rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen