503851-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Asiatisk restaurang i Sky City, Stockholm-Arlanda Airport
Referensnummer: SDA2021-00629
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser en asiatisk restaurang placerad i Sky Bridge i nära anslutning till Sky City på Stockholm Arlanda Airport. Restaurangen ska erbjuda resenärer och anställda på flygplatsen ett matutbud inspirerat från asien med en mix av det bästa från asiatiska köket såsom dumplings, nudelsallader, ramen etc. Utbudet ska även inkludera läsk, öl samt andra drycker anpassade utifrån matutbudet.
Restaurangen ska ha en flexibel, avslappnad möblering med olika typer av seating. Möbleringen ska tilltala både små och stora sällskap samt både affärs- och privatresenärer, .
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 700 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster, 55300000 Restaurang- och serveringstjänster, 55400000 Dryckesservering, 55500000 Matsalstjänster och catering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. I de fall anbudssökande har för avsikt att använda sig av annans kapacitet, ska även dessa fylla i en ESPD.  Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen. Användandet av ESPD är frivilligt.       Kontroll av i ESPD angiven information sker innan tilldelning.”