503874-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Finans- och försäkringstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Valutaväxlingsbutiker
Referensnummer: SDA 2021-00917
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66000000 Finans- och försäkringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser valutaväxlingstjänster via växlingsbutiker, två på Stockholm Arlanda Airport och 2 på Göteborg Landvetter Airport
För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. I de fall anbudssökande har för avsikt att använda sig av annans kapacitet, ska även dessa fylla i en ESPD.  Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen. Användandet av ESPD är frivilligt.       Kontroll av i ESPD angiven information sker innan tilldelning.”
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 200 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen