Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Smarta lås i hemtjänsten
Referensnummer: 5.1.2-491/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 44520000 Lås, nycklar och gångjärn
II.1.4.
Kort beskrivning
Staden har som ambition att ingå ramavtal med en leverantör och från ramavtalet avropa en omfattning lås, på både bostadsdörr och port/entré, som motsvarar samtliga personer som har beviljad hemtjänst och/eller trygghetslarm i Stockholms stad. Den maximala omfattningen av denna ramavtalsupphandling är 35 000 låsenheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 44521110 Dörrlås, 44521120 Elektroniskt säkerhetslås, 98395000 Låssmedstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen