503935-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Krokom: Konsulttjänster inom VA
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av tekniska konsulter för VA och renhållning
Referensnummer: 20/15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71321300 Konsulttjänster inom VA
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I de medverkande kommunernas och kommunalägda bolagets ansvar ingår att sköta
Drift, underhåll och utbyggnad av vatten- och avloppsnät med tillhörande anläggningar.
Samt driva och utveckla renhållning och miljöarbete.
Avsikten med denna upphandling är att utse lämpliga leverantörer av konsulttjänster för våra löpande uppdrag avseende mindre och medelstora projekt.
Upphandlingen avser ramavtal på tekniska konsulter för VA och renhållning för
Successivt avrop under avtalstiden.
Tjänsterna ska betraktas som avropstjänster och ska kunna avropas för förstudie,
Utredningar, projektering, kontroll och besiktningar, framtagande av handlingar för ny-,
Om- eller tillbyggnad på kommunens anläggningar, projektledning av VA-projekt samt
Byggherreombud för drivande av VA-projekt. Uppdrag gällande utveckling av renhållning, avfallshantering, lösningar för deponier och liknande.