Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pistmaskiner
Referensnummer: KFN 2022-195
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 43313000 Snöplogar och snöslungor
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser köp av Pistmaskiner för användning i Kvisthamrabacken, Norrtälje stad och i Lundåsvallen Häverödal. I upphandlingen ingår också leverans (senast november 2022) av pistmaskinerna. Samtliga obligatoriska krav i upphandlingsdokumentet ska vara färdigutvecklade vid anbudsinlämningen om inte kravet uttryckligen medger annat.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 43313000 Snöplogar och snöslungor, 34113200 Terrängfordon, 43500000 Bandburna fordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Norrtälje kommun har en total budget för denna anskaffning om maximalt 3 700 000 SEK exkl moms. Leverantörer som inte kan lämna anbud under detta belopp rekommenderas att avstå från att lämna anbud. Inget anbud som innebär att Norrtälje kommun får en ekonomisk belastning överstigande denna summa kommer att antas. Inkommer inga anbud inom den angivna summan kommer upphandlingen att avbrytas.
Exempel: Offererade maskiner = Anbudspris som inte får överstiga 3 700 000 SEK exkl moms.