504114-2017 - ÄndringSverige-Stockholm: Motorfordon
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bilpoolstjänst för Stockholm stad
Referensnummer: 3.3.2-1057/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Kommunstyrelsen i Stockholms stad genom servicenämnden inbjuder er att lämna anbud på upphandling av bilpoolstjänst. Avropsberättigade förvaltningar och bolag framgår av bilaga 3.
Omfattning
Inom Stockholms stads koncern fanns drygt 450 personbilar år 2017. Bilpoolen ska ingå som en del i utbud av transportmöjligheter. Bilpoolen ska vara öppen, alternativt halvöppen till privata användare.
Ramavtalet omfattar löpande avrop av bilpoolstjänster. Beställaren garanterar inga volymer eller antal bokningar. Bilpoolens storlek styrs av efterfrågan och detta administreras av leverantören. Anbud ska avse hela tjänsten.
Anbudet ska vara serviceförvaltningen tillhanda senast
2017-12-26
Anbudets giltighetstid
Anbudet ska vara bindande till och med 2018-06-30