Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
ÅRSAVTAL 2022 Drift och underhåll av brofogar, lagerpallar etc.
Referensnummer: T2021-00486
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45112340 Marksanering
II.1.4.
Kort beskrivning
Varje år strös salt och sand ut på Stockholms broar som halkbekämpning. Salt och sand tillsammans med övrig smuts och skräp skadar brokonstruktionen och dess delar och måste därför tvättas samt sopas rent etc. Övergripande innefattar arbetenas omfattning bland annat av årlig och löpande skötsel av broars kritiska konstruktionsdelar, så som t.ex. brofogar, avvattningssystem och lagerpallar samt konstruktioner av typen bullerskärmar. Men även av andra objekt, se mängdförteckning och kompletterande à-prislista. Insatserna styrs av såväl akuta behov som av planerat, löpande underhåll.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 44212120 Brokonstruktioner, 45112340 Marksanering, 45233210 Ytbehandling av allmänna vägar, 63712200 Drift av allmän väg, 90611000 Gaturenhållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen