Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar följande fem tjänsteområden tillika anbudsområden:
2. Testledare. Ansvarar för och leder testarbete. Ca 4 200 h/år.
5. Process IT-specialist. Svarar för specialistkompetens inom visst kunskapsområde kring den tekniska plattformen. Ca 500 h/år.
Se bilaga Kravspecifikation kompetensområden IT-konsulter för mer detaljerad beskrivning av tjänsterna.
Avtalet omfattar inte Systemspecialister inom specifika verksamhetssystem så som faktureringssystem, affärssystem m.m.
Huvuddelen av arbetet sker på plats i någon av Umeå Energis lokaliteter som är belägna inom Umeå kommun.