50429-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Norrtälje: Hudsjukvård
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hudläkartjänst
Referensnummer: XC 1812-1304
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85121282 Hudsjukvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser att upphandla Läkartjänst med specialistkompetens inom Dermatologi och Venereologi till Norrtälje sjukhus Hudmottagning.
Vårdbolaget Tiohundra är en unik aktör inom vård och omsorg – den enda i sitt slag i Sverige. Vi kan ta ett helhetsgrepp för att skapa en komplett vård- och omsorgskedja där ingen faller mellan stolarna. Det ger oss också möjlighet att använda våra resurser på ett effektivare sätt – alltid med kunden i centrum.
Tiohundra AB bildades 2006 och ägs av kommunalförbundet Sjukvård och omsorg i Norrtälje, ett samarbete mellan Region Stockholm (Stockholms läns landsting, organisationsnummer 232100-0016, nedan kallad Region Stockholm) och Norrtälje kommun.Vi driver bland annat akutsjukhuset i Norrtälje, vårdcentraler, psykiatri, äldreboenden, BVC, LSS-verksamheter och hemtjänst. Vårt innovativa och effektiva arbetssätt höjer kvaliteten och skapar mervärde för patienter, brukare, närstående och medarbetare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande bolag
TIOHUNDRA AB
Organisationsnummer
556595-7395
Postadress
Tiohundra AB, Box 905, 761 29 Norrtälje
Besöksadress
Roslagsgatan 6, Norrtälje
Webadress
www.tiohundra.se
Tiohundra AB bildades 2006 och ägs av kommunalförbundet Sjukvård och omsorg i Norrtälje, ett samarbete mellan Region Stockholm (Stockholms läns landsting, organisationsnummer 232100-0016, nedan kallad Region Stockholm) och Norrtälje kommun.Vi driver bland annat akutsjukhuset i Norrtälje, vårdcentraler, psykiatri, äldreboenden, BVC, LSS-verksamheter och hemtjänst. Vårt innovativa och effektiva arbetssätt höjer kvaliteten och skapar mervärde för patienter, brukare, närstående och medarbetare.Vi är Norrtäljes största arbetsgivare och räknar vi med vikarier och deltidsanställda så är vi närmare 3 000 medarbetare.
Vår vision Hälsa, vård och omsorg där du är
Våra värderingar:
Hög kvalitet i alla våra insatser genom delaktighet
God tillgänglighet skapar trygghet
Genom ett jämlikt bemötande visar vi respekt
Upphandlingsföremålet
Upphandlingen avser att upphandla Läkartjänst med specialistkompetens inom Dermatologi och Venereologi till Norrtälje sjukhus Hudmottagning. Mottagningen ligger på Norrtälje Sjukhus, Lasarettsgatan 6-8.
Som hudläkare i Tiohundra AB ska dermatolog bedöma och handlägga patienter som söker själva eller kommer via remiss. Uppdraget avser mestadels öppenvård samt även att handlägga och assistera inneliggande fall. De patientkategorier som i första hand kommer i fråga är inflammatoriska hudsjukdomar som kräver mer än primärvårdens kompetens, komplicerade bensår och de tumörmisstänkta hudförändringar som inte normalt kan hanteras i primärvården.
Syftet är att bedriva Hudmottagningsverksamhet. Hudmottagningen har idag 2 medarbetare.
Upphandlingens omfattning samt förfarande
Tjänsten är på 50 % och det är önskvärt att arbetet är förlagt på 2-2,5 dag/veckan. Arbetet består av patientbesök på mottagning och eventuellt kan besök på boenden tillkomma. En halvdag i veckan ägnas åt remissgranskning, uppföljning av prover och andra patientadministrativa åtgärder, vilket inte behöver ske på plats i Norrtälje.
Tiohundra har för avsikt att teckna avtal med en (1) leverantör om så är möjligt. Anbud ska lämnas på hela uppdraget.
Det uppskattade värdet för avtalsperioden samt med förlängning beräknas till 3 800 000 SEK. Inga volymer garanteras och uppskattningen utgör ingen utfästelse.
Denna upphandling genomförs med ett öppet förfarande enligt Lagen (2016:1145) om Offentlig Upphandling, LOU.
Avtalstid
Avtalsperioden avser ett (1) år, med datum 2019-05-01 till 2020-04-30. Därefter har Beställaren möjlighet att förlänga avtalet med ett (1) år i taget. Avtalet kan förlängas två (2) gånger. Förlängning ska ske skriftligen senast tre (3) månader innan avtalet löper ut. Vid avtalstidens slut upphör avtalet att gälla utan föregående uppsägning.
Förteckning över upphandlingsdokumenten
Upphandlingsdokumenten är tiohundras underlag i upphandlingen. Den avser att ge en saklig och allsidig information om förutsättningarna för upphandlingen och uppdraget.Upphandlingsdokumenten omfattar följande delar:
Administrativa föreskrifter
Kvalificering av leverantör
Krav på upphandlingsföremålet
Pris
Avtalsvillkor
Bilaga 1 - Region Stockholms Miljöprogram 2017-2021 Bilaga 2 - Tiohundra Hållbarhetspolicy Bilaga 3 - Företagsuppgifter Bilaga 4 - Uppförandekod för leverantörer Bilaga 5 - PUB-avtal