Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster inom lokalförsörjning
Referensnummer: 3.2.1-2019-4135
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Migrationsverket har behov av konsulttjänster inom lokalförsörjning, dessa konsulttjänster motsvarar det arbete Migrationsverkets anställda lokalstrateger utför. De uppdrag Migrationsverket avropar kan variera i storlek och omfattning, uppdragen kan även innebära allt från tidsatta uppdrag med klara mål till korta och/eller snabba konsultinsatser i vissa delar av ett uppdrag/projekt.
Migrationsverket hade tidigare ute en RFI med diarienummer: 3.2.1-2018-47697. Observera att upphandlingens underlag har förändrats från det underlag som annonserades i RFI:n.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 70332100 Fysisk planering, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79931000 Inredningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tid för ramavtal
Ramavtal kommer att tecknas för en period om två (2) år med möjlighet för Migrationsverket att förlänga ramavtalet vid två (2) tillfällen 1 á 1 år + 1 á 9 månader. Maximal tid för ramavtalet är tre (3) år och nio (9) månader. Vid händelse av att upphandlingen blir föremål för överprövning eller annan omständighet så att tidpunkt för ramavtalsstart förskjuts ska den totala ramavtalstiden ändå uppgå till 3 år och 9 månader. Migrationsverket väljer att frångå den mest vanliga totala ramavtalstiden om fyra (4) år till 3 år och 9 månader med anledning av att nästkommande ramavtalsstart inte ska vara mitt i sommaren, detta med anledning av strategiska skäl.