504347-2021 - ResultatSverige-Göteborg: Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projekt Selma 2, Kvarter 4 - Nybyggnad av bostäder och lokaler, torg och förskola
Referensnummer: FBU 2020-0195
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet omfattar nybyggnad av kvarter 4 vid Litteraturgatan i Backa vilken innefattar 62 lägenheter och 2 lokaler samt en 6-avdelningars förskola och ett torg (allmän platsmark) enligt nedan:
HD 1 - Bostäder och lokaler, Framtiden Byggutveckling AB (FBU)
HD 2 - Torg, Trafikkontoret (TK)
HD 3 - Förskola, Lokalförvaltningen (LF)
Upphandlingen omfattar samtliga ovanstående huvuddelar och separata entreprenadkontrakt kommer att tecknas mellan upphandlad entreprenör och respektive byggherre.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45211300 Byggnation av bostäder, 45236000 Markanläggning, 45315100 Eltekniska installationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen