50441-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dental förbrukning
Referensnummer: 19RGK1548
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33130000 Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser dentala förbrukningsartiklar till Region Kronoberg. Upphandlingen syftar till ett ramavtal med flera leverantörer.
Upphandlingssortimentet är uppdelat i 7 produktgrupper:
Composit 1
Munhygienprodukter
Klinikframställd pelare
Sprutor
Cement
Rengöring och desinfektion
Putspasta
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141800 Förbrukningsartiklar för tandvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser dentala förbrukningsartiklar till Region Kronoberg. Upphandlingen syftar till ett ramavtal med flera leverantörer.
Upphandlingssortimentet är uppdelat i 7 produktgrupper: