50445-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Teknisk besiktning och provning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Besiktning av lyftanordningar och trycksatta anläggningar
Referensnummer: KS 23/3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av besiktningstjänster för lyftanordningar och trycksatta anläggningar.
Upphandlingen omfattar återkommande besiktningar av olika typer av lyftanordningar samt besiktning och kontroll av olika typer av trycksatta anläggningar, i enlighet med gällande lagar inom området, och kommer resultera i två ramavtal för löpande avrop.
Exempel på objekt som är i behov av besiktning hos deltagande myndigheters verksamheter är:
Lyftanordningar: lastbrygga, lyftbord, maskindriven port (horisontell, vertikal), hiss (plattform, varu-person, säng, trapp), roterdörr, ridåvägg, lingång m.m.
Trycksatta anläggningar: tryckluftsbehållare, kokgryta, expansionskärl, vattenvärmare, vattenväxlare, fjärrvärmeväxlare, varmvattenberedare, varmvattenpanna, oljepanna, gaspanna, pelletspanna, kondensor, ackumulator m.m.
Upphandlingen är uppdelad i två delar och kommer att resultera i två ramavtal
Del 1 - Besiktning av lyftanordningar
Del 2 - Besiktning av trycksatta anläggningar
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 670 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Besiktning av lyftanordningar
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Löpande besiktning av lyftanordningar i Varbergs kommun samt Varbergs fastighetsaktiebolags och Hallands Hamnars fastigheter.
Besiktning av trycksatta anläggningar
Del nr: 2
Löpande besiktning och riskanalyser av trycksatta anläggningar och objekt i Varbergs kommun samt Varbergs Fastighets AB och Hallands Hamnar ABs fastigheter.