50446-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Kemiska produkter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förbrukningsmaterial och kemikalier till forensisk laboratorieverksamhet
Referensnummer: A427.356/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24000000 Kemiska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Förbrukningsmaterial och kemikalier till forensisk laboratorieverksamhet, såsom kemikalier, glas, plast, skydd och övrigt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18143000 Skyddskläder, 18444000 Skyddshuvudbonader, 18830000 Skyddsskor, 33790000 Laboratorieglas, hygieniskt eller farmaceutiskt glas, 35113490 Skyddsrock, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen